Časté dotazy

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky našich pacientů. Pokud nenajdete, co jste hledali, napište nám svůj dotaz do kontaktního formuláře na konci stránky.

Do našich poboček v Modřanech a na Zeleném pruhu se chodí na vyšetření bez předchozího objednání. Pouze v určitých případech se lze objednat na níže uvedených číslech.

Do Modřan k MUDr. Fořtovi a k MUDr. Taimrové na laryngologii se objednávejte na čísle +420 241 763 998 nebo +420 725 828 068.

Pokud se chcete objednat na operaci nebo máte jakýkoliv dotaz k operačním zákrokům, volejte +420 720 028 820.

Na Zelený pruh je možné se objednat na odpolední termíny na čísle +420 234 105 282.

Pro objednání na vyšetření na Smíchov volejte +420 277 779 735 nebo +420 603 420 074.

Do ordinace Bořislavka je možné přijít pouze po předchozím objednání na čísle +420 235 356 553.

Ano, v Modřanech a na Zeleném pruhu stále funguje ambulance pro akutní problémy, kde se pacient nemusí objednat.

Do Modřan můžete přijít každý den od 7:00 do 18:00, na Zelený pruh od 07:30 do 12:00 (ve středu od 8:00 do 12:30).

Pouze kartičku pojišťovny. Nepotřebujeme doporučení praktického ani dětského lékaře.

Pro vyšetření v ORL ambulanci FortMedica nepotřebujete doporučení od praktického lékaře.

V současnosti máme čtyři pobočky, a to v Modřanech, na Zeleném pruhu, na Smíchově a na Bořislavce. Všechny pobočky jsou snadno dostupné jak autem, tak městskou hromadnou dopravou.

Modřany: ORL ambulance – Audiometrie – Laryngologická poradna – Spánková poradna – Rhinologická poradna – Jednodenní ORL a plastická chirurgie

Zelený pruh: ORL ambulance – Audiocentrum a otoneurologická ambulance

Smíchov: ORL ambulance – Poradna pro středoušní operace – Audiometrie – Tinnitus centrum

Bořislavka: ORL vyšetření po předchozím objednání

V současnosti máme smlouvy s těmito českými pojišťovnami: VZP (111), Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205), OZP (207), Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) a Bratrská revírní pojišťovna (213).

A také s těmito zahraničními pojišťovnami: Cigna, Bupa, Aetna, Allianz Worldwide a David Shield.

Vyšetření v ordinačních hodinách na pobočkách Modřany, Zelený pruh a Smíchov je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Vyšetření na Bořislavce je bezplatné pro klienty zahraničních zdravotních pojišťoven, pro ostatní je možné za úhradu v hotovosti.

Ano, můžete přijít buď na vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění, nebo na placenou konzultaci.

Každé úterý po ordinačních hodinách od 14:00 do 16:00 je možné se objednat na konzultace k prim. MUDr. Tomáši Fořtovi. Tato poradna se týká typu zákroků a vhodnosti provedení operace pro jednotlivého pacienta. Poplatek za konzultaci je 400 Kč. Telefon pro objednání je +420 241 763 998 nebo +420 725 828 068.

Nejdřív je potřeba přijít na vyšetření k jakémukoliv ORL specialistovi a provést správnou diagnózu. Poté se naplánuje termín zákroku v naší klinice a s lékařem a sestrou se proberou detaily předoperační přípravy a pooperačního doléčení. Zároveň doporučíme, které dokumenty by si pacient měl vytisknout a vyplnit. Další detaily jako např. stravovací režim závisí na druhu operace, sdělí vám je tudíž ošetřující lékař. U dětských pacientů předoperační vyšetření provádí dětský lékař. Před operací rodič musí předložit pediatrický závěr ne starší 7 dnů, že dítě je schopno celkové anestezie a potvrzení, že nemá akutní infekt.

Operační zákroky prováděné na našem pracovišti spadají do režimu jednodenní chirurgie, tj. hospitalizace na maximálně 24 hodin, ale obvykle se na pooperačním pokoji dospává 2-5 hodin. V indikovaných případech zajištuje hospitalizaci naše vyšší smluvní pracoviště – ORL oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Krvácení po operaci nosní mandle se vyskytuje v 0,2 % případů, zánět v pooperační ráně vyžadující antibiotika je maximálně v 8-10 % případů.

To se liší dle typu zákroku, obvykle od jednoho týdne po jeden měsíc.

Většina zákroků je alespoň částečně hrazena pojišťovnou. Přesné informace o úhradách vám poskytne ošetřující lékař nebo personál na telefonu +420 720 028 820.

To vám sdělí ošetřující lékař, který je povinen to pacientovi sdělit při vyšetření. Ceník operací je k nahlédnutí u ošetřujícího lékaře.

Ano, rodič má možnost zůstat s dítětem na sále při jeho uspávání a být u něho při probouzení na pooperačním pokoji.

Jednoduché zákroky 25 minut, složitější až hodinu a půl.

Hlavní rozdíl mezi těmito technikami je v teplotě. Pokud vezmeme zákrok odstranění nosní mandle, při operaci plasmovou koblací se zduřelá tkáň odstraní pomocí plasmové sondy, která na svém konci vytváří plasmatické pole, které při teplotě pouze 40-70 °C denaturací (rozštěpením bílkovin) rozrušuje proteiny obsažené v hypertrofické tkáni a zároveň tuto tkáň ihned odsává. Výsledkem je zachovaná, teplem nepoškozená spodina nosohltanu. Minimalizují se tak pooperační rizika krvácení a pooperační bolesti, hojení je velmi rychlé a pacient je již po 3-4 dnech schopný vrátit se do práce nebo do školy. Laser oproti tomu vyvíjí vysoké teploty, až 700°C, a tkáň tedy odpařuje.

Lokální (místní) anestezie se používá u drobných zákroků, např. kosmetických, kdy stačí „umrtvit“ jen danou oblast a nikoliv celý nervový systém.

Celková anestezie vyřadí centrální nervový systém a uvede pacienta do stavu bezvědomí. Dělí se na inhalační, která spočívá v dýchání anesteziologických plynů a není u ní potřeba zavedení intubační rourky. Používá se u kratších zákroků. U delších zákroků zajišťujeme dýchací cesty intubační rourkou.

Kontaktujte nás

Nenašli jste odpověd na svou otázku? Napište nám skrze tento formulář nebo nám zavolejte na jednotlivé pobočky.

Vámi poskytnuté údaje použijeme pouze pro účely zodpovězení Vašeho dotazu. Pokud Vás zajímá, jaké jsou naše zásady ochrany osobních údajů, klikněte sem.