Časté dotazy

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky našich pacientů. Pokud nenajdete, co jste hledali, napište nám svůj dotaz do kontaktního formuláře na konci stránky.

Do našich poboček v Modřanech a na Zeleném pruhu se chodí na vyšetření bez předchozího objednání. Pouze v určitých případech se lze objednat na níže uvedených číslech.

Do Modřan k MUDr. Fořtovi a k MUDr. Taimrové na laryngologii se objednávejte na čísle +420 241 763 998 nebo +420 725 828 068.

Pokud se chcete objednat na operaci nebo máte jakýkoliv dotaz k operačním zákrokům, volejte +420 720 028 820.

Na Zelený pruh je možné se objednat na odpolední termíny na čísle +420 234 105 282.

Pro objednání na vyšetření na Smíchov volejte +420 277 779 735 nebo +420 603 420 074.

Do ordinace Bořislavka je možné přijít pouze po předchozím objednání na čísle +420 235 356 553.

Ano, v Modřanech a na Zeleném pruhu stále funguje ambulance pro akutní problémy, kde se pacient nemusí objednat.

Do Modřan můžete přijít každý den od 7:00 do 18:00, na Zelený pruh od 07:30 do 12:00 (ve středu od 8:00 do 12:30).

Pouze kartičku pojišťovny. Nepotřebujeme doporučení praktického ani dětského lékaře.

Pro vyšetření v ORL ambulanci FortMedica nepotřebujete doporučení od praktického lékaře.

V současnosti máme čtyři pobočky, a to v Modřanech, na Zeleném pruhu, na Smíchově a na Bořislavce. Všechny pobočky jsou snadno dostupné jak autem, tak městskou hromadnou dopravou.

Modřany: ORL ambulance – Audiometrie – Laryngologická poradna – Spánková poradna – Rhinologická poradna – Jednodenní ORL a plastická chirurgie

Zelený pruh: ORL ambulance – Audiocentrum a otoneurologická ambulance

Smíchov: ORL ambulance – Poradna pro středoušní operace – Audiometrie – Tinnitus centrum

Bořislavka: ORL vyšetření po předchozím objednání

V současnosti máme smlouvy s těmito českými pojišťovnami: VZP (111), Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205), OZP (207), Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) a Bratrská revírní pojišťovna (213).

A také s těmito zahraničními pojišťovnami: Cigna, Bupa, Aetna, Allianz Worldwide a David Shield.

Vyšetření v ordinačních hodinách na pobočkách Modřany, Zelený pruh a Smíchov je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Vyšetření na Bořislavce je bezplatné pro klienty zahraničních zdravotních pojišťoven, pro ostatní je možné za úhradu v hotovosti.

Ano, můžete přijít buď na vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění, nebo na placenou konzultaci.

Každé úterý po ordinačních hodinách od 14:00 do 16:00 je možné se objednat na konzultace k prim. MUDr. Tomáši Fořtovi. Tato poradna se týká typu zákroků a vhodnosti provedení operace pro jednotlivého pacienta. Poplatek za konzultaci je 400 Kč. Telefon pro objednání je +420 241 763 998 nebo +420 725 828 068.

Nejdřív je potřeba přijít na vyšetření k jakémukoliv ORL specialistovi a provést správnou diagnózu. Poté se naplánuje termín zákroku v naší klinice a s lékařem a sestrou se proberou detaily předoperační přípravy a pooperačního doléčení. Zároveň doporučíme, které dokumenty by si pacient měl vytisknout a vyplnit. Další detaily jako např. stravovací režim závisí na druhu operace, sdělí vám je tudíž ošetřující lékař. U dětských pacientů předoperační vyšetření provádí dětský lékař. Před operací rodič musí předložit pediatrický závěr ne starší 7 dnů, že dítě je schopno celkové anestezie a potvrzení, že nemá akutní infekt.

Operační zákroky prováděné na našem pracovišti spadají do režimu jednodenní chirurgie, tj. hospitalizace na maximálně 24 hodin, ale obvykle se na pooperačním pokoji dospává 2-5 hodin. V indikovaných případech zajištuje hospitalizaci naše vyšší smluvní pracoviště – ORL oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Krvácení po operaci nosní mandle se vyskytuje v 0,2 % případů, zánět v pooperační ráně vyžadující antibiotika je maximálně v 8-10 % případů.

To se liší dle typu zákroku, obvykle od jednoho týdne po jeden měsíc.

Většina zákroků je alespoň částečně hrazena pojišťovnou. Přesné informace o úhradách vám poskytne ošetřující lékař nebo personál na telefonu +420 720 028 820.

To vám sdělí ošetřující lékař, který je povinen to pacientovi sdělit při vyšetření. Ceník operací je k nahlédnutí u ošetřujícího lékaře.

Ano, rodič má možnost zůstat s dítětem na sále při jeho uspávání a být u něho při probouzení na pooperačním pokoji.

Obvykle od 2 do 5 hodin.

Jednoduché zákroky 25 minut, složitější až hodinu a půl.

Hlavní rozdíl mezi těmito technikami je v teplotě. Pokud vezmeme zákrok odstranění nosní mandle, při operaci plasmovou koblací se zduřelá tkáň odstraní pomocí plasmové sondy, která na svém konci vytváří plasmatické pole, které při teplotě pouze 40-70 °C denaturací (rozštěpením bílkovin) rozrušuje proteiny obsažené v hypertrofické tkáni a zároveň tuto tkáň ihned odsává. Výsledkem je zachovaná, teplem nepoškozená spodina nosohltanu. Minimalizují se tak pooperační rizika krvácení a pooperační bolesti, hojení je velmi rychlé a pacient je již po 3-4 dnech schopný vrátit se do práce nebo do školy. Laser oproti tomu vyvíjí vysoké teploty, až 700°C, a tkáň tedy odpařuje.

Lokální (místní) anestezie se používá u drobných zákroků, např. kosmetických, kdy stačí „umrtvit“ jen danou oblast a nikoliv celý nervový systém.

Celková anestezie vyřadí centrální nervový systém a uvede pacienta do stavu bezvědomí. Dělí se na inhalační, která spočívá v dýchání anesteziologických plynů a není u ní potřeba zavedení intubační rourky. Používá se u kratších zákroků. U delších zákroků zajišťujeme dýchací cesty intubační rourkou.

Kontaktujte nás

Nenašli jste odpověd na svou otázku? Napište nám skrze tento formulář nebo nám zavolejte na jednotlivé pobočky.