Časté dotazy
Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky našich pacientů. Pokud nenajdete, co jste hledali, napište nám svůj dotaz do kontaktního formuláře na konci stránky.
Na naše pracoviště v Modřanech je nově nutné se předem objednat na čísle 725 828 068, a to i v případě akutního problému.
Pokud se chcete objednat na operaci nebo máte jakýkoliv dotaz k operačním zákrokům, volejte 720 028 820.
Na Budějovickou je nutné se objednat předem na čísle 725 741 117.
Na Kartouzskou je také preferováno objednání předem na čísle 602 208 556.
Pro objednání na vyšetření na Smíchov (Medpoint) volejte 277 779 735.
Do ordinace Bořislavka (Unicare) je možné přijít pouze po předchozím objednání na čísle 608 103 060.
Na všech pracovištích preferujeme objednání předem. Díky tomu můžeme lépe koordinovat pohyb pacientů v čekárně a zkrátit čekací doby. Zavolejte nám prosím i v případě akutního problému, budeme se vás snažit objednat ještě ten samý nebo následující den. Pokud přijdete bez objednání, nemůžeme bohužel garantovat volnou kapacitu lékaře.
Pouze kartičku pojišťovny a v případě první návštěvy i občanský průkaz. Nepotřebujeme doporučení praktického ani dětského lékaře. Pokud ale máte lékařské zprávy od jiného lékaře, přineste je s sebou také.
Pro vyšetření v ORL ambulanci FortMedica nepotřebujete doporučení od praktického lékaře. Vzhledem k narůstajícímu počtu ORL pacientů je ale preferováno, pokud s mírnou bolestí v krku, bolestí hlavy, kašlem či teplotou nejprve kontaktujete svého praktického lékaře.
V současnosti máme pět pracovišť, a to v Poliklinice Modřany, v Poliklinice Budějovická, v Poliklinice Kartouzská, v Poliklinice prof. Řeháka (Medpoint) na Smíchově a v Unicare Medical Centre na Bořislavce. Všechny pobočky jsou snadno dostupné jak autem, tak městskou hromadnou dopravou.
Modřany: ORL ambulance – Audiometrie – Laryngologická poradna – Tinnitus a vestibulární poradna – Spánková poradna – Rhinologická poradna – Jednodenní ORL a plastická chirurgie
Budějovická: ORL ambulance – Audiocentrum a otoneurologická ambulance – Tinnitus a vestibulární poradna
Kartouzská: ORL ambulance – Audiometrie
Smíchov: ORL ambulance
Bořislavka: ORL vyšetření po předchozím objednání
V současnosti máme smlouvy s těmito českými pojišťovnami: VZP (111), Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205), OZP (207), Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) a Bratrská revírní pojišťovna (213).
A také s těmito zahraničními pojišťovnami: Cigna, Bupa, Aetna, Allianz Worldwide a David Shield.
Základní ORL vyšetření v ordinačních hodinách na pobočkách Modřany, Budějovická, Kartouzská a Smíchov je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Vyšetření na Bořislavce je bezplatné pro klienty zahraničních zdravotních pojišťoven, pro ostatní je možné za úhradu v hotovosti nebo kartou. U některých specializovaných vyšetření je třeba uhradit jednorázově použitý materiál.
Ano, můžete přijít buď na vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění, nebo na placenou konzultaci.
Každé pondělí a úterý po ordinačních hodinách od 13:30 do 15:30 je možné se objednat na konzultace k prim. MUDr. Tomáši Fořtovi. Tato poradna se týká typu zákroků a vhodnosti provedení operace pro jednotlivého pacienta. Poplatek za konzultaci je 500 Kč. Telefon pro objednání je +420 725 828 068.
Nejdřív je potřeba přijít na vyšetření k jakémukoliv ORL specialistovi a provést správnou diagnózu. Poté se naplánuje termín zákroku na našem oddělení jednodenní chirurgie a s lékařem a sestrou se proberou detaily předoperační přípravy a pooperačního doléčení. Zároveň doporučíme, které dokumenty by si pacient měl vytisknout a vyplnit. Další detaily jako např. stravovací režim závisí na druhu operace, sdělí vám je tudíž ošetřující lékař. U dětských pacientů předoperační vyšetření provádí dětský lékař. Před operací rodič musí předložit pediatrický závěr ne starší 7 dnů, že dítě je schopno celkové anestezie a potvrzení, že nemá akutní infekt.
Operační zákroky prováděné na našem pracovišti spadají do režimu jednodenní chirurgie, tj. hospitalizace na maximálně 24 hodin, ale obvykle se na pooperačním pokoji dospává 2-5 hodin. V indikovaných případech zajištuje hospitalizaci naše vyšší smluvní pracoviště – ORL oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nebo ORL oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Krvácení po operaci nosní mandle plazmovou koblací se vyskytuje v 0,01 % případů, zánět v pooperační ráně vyžadující antibiotika je maximálně v 8-10 % případů.
To se liší dle typu zákroku, obvykle jsou to 2-4 týdny pro zákroky v lokální anestezii, 3-6 měsíců pro adenotomii a další kratší zákroky v celkové anestezii a cca 12-20 měsíců pro rinoseptoplastiku.
Většina zákroků je alespoň částečně hrazena pojišťovnou. Přesné informace o úhradách vám poskytne ošetřující lékař nebo personál na telefonu 720 028 820.
To vám sdělí ošetřující lékař, který je povinen to pacientovi sdělit při vyšetření. Ceník operací je k nahlédnutí u ošetřujícího lékaře.
Ano, rodič má možnost zůstat s dítětem na sále při jeho uspávání a být u něho při probouzení na pooperačním pokoji.
Obvykle od 2 do 5 hodin.
Jednoduché zákroky 25 minut, složitější až hodinu a půl.
Hlavní rozdíl mezi těmito technikami je v teplotě. Pokud vezmeme zákrok odstranění nosní mandle, při operaci plasmovou koblací se zduřelá tkáň odstraní pomocí plasmové sondy, která na svém konci vytváří plasmatické pole, které při teplotě pouze 40-70 °C denaturací (rozštěpením bílkovin) rozrušuje proteiny obsažené v hypertrofické tkáni a zároveň tuto tkáň ihned odsává. Výsledkem je zachovaná, teplem nepoškozená spodina nosohltanu. Minimalizují se tak pooperační rizika krvácení a pooperační bolesti, hojení je velmi rychlé a pacient je již po 3-4 dnech schopný vrátit se do práce nebo do školy. Laser oproti tomu vyvíjí vysoké teploty, až 700°C, a tkáň tedy odpařuje.
Lokální (místní) anestezie se používá u drobných zákroků, např. kosmetických, kdy stačí „umrtvit“ jen danou oblast a nikoliv celý nervový systém.
Celková anestezie vyřadí centrální nervový systém a uvede pacienta do stavu bezvědomí. Dělí se na inhalační, která spočívá v dýchání anesteziologických plynů a není u ní potřeba zavedení intubační rourky. Používá se u kratších zákroků. U delších zákroků zajišťujeme dýchací cesty intubační rourkou.
Kontaktujte nás
Nenašli jste odpověd na svou otázku? Napište nám skrze tento formulář nebo nám zavolejte na jednotlivé pobočky.