Projekt Platformy VIZE 0 má za cíl včas odhalovat a léčit skrytá poranění krční páteře, k nimž dochází při dopravních nehodách, ale hlavně jim i předcházet. FortMedica byla vybrána jako jedno z pracovišť, kde se bude provádět diagnostika a léčba opěrkového syndromu, mimo jiné pomocí přístroje Tetrax.
Ve čtvrtek 24. září 2020 se v prostorách Polikliniky Modřany konala tisková konference, kde byl představen projekt Platformy VIZE 0 zaobírající se problematikou opěrkového traumatu. Její zástupce Ing. Roman Budský uvedl, že nejméně polovina automobilových nehod je spojena s poraněním krční páteře, ze kterého se časem může vyvinout tzv. opěrkový syndrom. Podle Evropské komise ho každoročně v rámci EU utrpí při nehodách až 800 000 osob. Švédští odborníci udávají, že opěrkové trauma stojí za 70 procenty všech případů invalidity v důsledku zranění při nehodách. V ČR opěrkovému traumatu zatím nebyla věnována dostatečná pozornost, proto Platforma VIZE 0 v letech 2020-2021 realizuje projekt tento projekt financovaný z fondu zábrany škod. „Bude vytvořena metodika provádění příslušné diagnostiky, terapie a rehabilitace. Definujeme národní síť referenčních pracovišť, na která se budou moci účastníci nehod obrátit. Rovněž tak seznámíme širokou i odbornou veřejnost s účinnými preventivními opatřeními,“ upřesnil Roman Budský.
K opěrkovému traumatu může dojít i při velmi nízké rychlosti
Mezi ona referenční pracoviště patří právě FortMedica a Thomayerova nemocnice. Na konferenci byl proto přítomen i primář ORL oddělení TN, MUDr. Jan Paska, který přítomným objasnil vznik opěrkového traumatu. „Během nárazu hlava pasažéra ve velmi krátkém okamžiku vykoná nepřirozeně velký pohyb z jedné extrémní polohy do druhé, tedy dojde k prudkému esovitému švihnutí krční páteří. Odtud anglické pojmenování whiplash injury, tedy prásknutí bičem.“ Může k němu dojít již při nízkých rychlostech okolo 20 km/h a ve velkém počtu případů v období krátce po nehodě nemívá postižená osoba žádné obtíže, resp. se jedná jen o potíže marginální. Klinický nález navíc bývá zcela normální. Pokud však nebudou poranění včas odhalena a léčena, mohou se po několika měsících objevit příznaky jako bolesti hlavy, dvojité vidění, závratě, nitroušní šelesty, poruchy spánku, mravenčení v končetinách, poruchy hybnosti. Soubor těchto potíží pak nazýváme opěrkovým syndromem.
Přístroj Tetrax dokáže diagnostikovat opěrkový syndrom během pár minut
Zástupci FortMedica, prim. MUDr. Tomáš Fořt a MUDr. Daniel Groh, Ph.D., následně objasňovali princip fungování diagnostického přístroje Tetrax. Ten sestává ze čtyřech nezávislých plošin, které měří změny vertikálního kolísání na špičkách a patách dolních končetin. Na základě výsledků pak lze určit, jaká část těla způsobuje problémy s rovnováhou – může jít o okohybný nerv, labyrint vnitřního ucha, páteř nebo mozkovou kůru. V případě opěrkového syndromu hovoříme o patologii páteře a labyrintu vnitřního ucha.
Mediální tváří projektu se stal herec Jan Čenský
Na závěr tiskové konference vystoupil herec Jan Čenský, mediální tvář projektu, který apeloval na prevenci. Opěrkovému traumatu totiž lze z velké části předejít správným nastavením sedačky, opěrky hlavy a samozřejmě řádným připoutáním se bezpečnostními pásy. Vše názorně ukazuje v informačním videu.
Po skončení tiskové konference si mohli přítomní novináři přístroj Tetrax vyzkoušet sami na sobě. Poslechněte si např. zkušenost Luďka Hubáčka ze Zelené vlny Českého rozhlasu, přečtěte si článek Martiny Procházkové na iDnes.cz nebo se podívejte na videoreportáž na Prima CNN News (přeskočte na čas 12:30).
Pokud jste utrpěli dopravní nehodu a máte podezření na opěrkový syndrom, můžete se objednat na vyšetření přístrojem Tetrax do naší Tinnitus a vestibulární poradny na našem pracovišti v Modřanech (tel. 725 828 068). Více informací o projektu naleznete na stránkách www.neriskujkrk.cz.