S krvácením z nosu se alespoň jednou za život setká skoro každý. Většinou nejde o nic vážného, ale i tak by se měla vždy určit příčina krvácení, aby se vyloučily možné vážnější problémy. V tomto článku najdete nejčastější původce krvácení a rady, jak krvácení zastavit i jak ho léčit.
Krvácení z nosní dutiny neboli epistaxe má ve většině případů pouze mírný průběh a z 90 % ustává samo. Zdrojem krvácení bývá nejčastěji cévní pleteň nacházející se v přední části nosní přepážky – tzv. locus Keisselbachi.
Jaké jsou příčiny krvácení z nosu?
Příčin epistaxe je celá řada a rozdělují se na lokální, které se omezující na oblast nosní dutiny, a celkové, postihující celý organismus, kdy krvácení z nosu může být jedním z projevů nemoci. Někdy nemusí být příčina vůbec odhalena a označuje se jako idiopatická.
Do první skupiny lokálních původců patří:
- traumata nosu
- zánět nosní sliznice, při kterém dochází k překrvení tkáně a tím k vyšší náchylnosti ke krvácení
- krvácivé polypy na nosní přepážce
- nádory nosní dutiny a vedlejších nosních dutin – např. juvenilní angiofibrom u dětí a mladistvých nebo papilom
- cizí těleso v nosní dutině – bývá častým původcem krvácení zejména u dětí
Zástupci celkových příčin jsou:
- vysoký krevní tlak – hlavně u dospělých; krvácení často spontánně ustane, ale opětovně se vrací
- infekce zejména virového původu (chřipka, spalničky), kdy krvácení nebývá příliš intenzivní
- nedostatek nebo porušená funkce krevních destiček (trombocytopenie a trombocytopatie)
- nedostatečná tvorba srážecích faktorů u pacientů s jaterním onemocněním
- onemocnění cévní stěny, příkladem je hereditární hemoragická teleangiektázie – morbus Rendu-Osler – u této nemoci je stěna drobnějších cév výrazně ztenčená a oslabená, cévy jsou rozšířené a snadno tak dochází ke krvácení
Co dělat při krvácení z nosu?
Součástí první pomoci při krvácení z nosu je poloha v sedě s předkloněnou hlavou a stlačení nosních křídel proti přepážce po dobu 5-10 min. Na zátylek a čelo je možné přiložit studený obklad. Návštěvu lékaře doporučujeme u neustupujících, masivních či opakovaných krvácení.
Aby nedocházelo k recidivám, je nutné léčit primární příčinu epistaxe, a to např. snížením krevního tlaku nebo chirurgickým odstraněním přítomných polypů a nádorů. Dříve užívané leptání sliznice kyselinou chromovou je dnes považováno za zastaralé. U pacientů s chronickým krvácením je na zvážení laserové ošetření nosní sliznice, které spočívá v zatavení krvácejících cévek.
Pokud máte pocit, že často krvácíte z nosu z neznámých příčin, doporučujeme navštívit jednu z našich ambulancí. V některých případech pacientům navrhneme i jednoduchý operační zákrok v lokální anestezii, při kterém se zataví krvácející cévky. Ten provádíme v naší klinice jednodenní chirurgie v Modřanech.
Upozornění: Informace obsažené v tomto článku jsou platné ke dni publikování. V průběhu času se mohou změnit. Aktuální informace vám poskytne vždy náš personál osobně nebo na telefonu/mailu. Děkujeme za pochopení.