Při příležitosti otevření nových specializovaných ordinací zorganizovala v dubnu 2019 FortMedica ve spolupráci se společností Promedica – vzdělávací institut odborný seminář v rámci cyklu Modřanské odpoledne. Tématem byly možnosti mezioborové spolupráce v moderní ORL ambulantní praxi, přednášeli lékaři FortMedica a odborníci z oboru vestibulologie z italské Imoly a Říma. Mezi účastníky se sešli jak praktičtí lékaři a pediatři, tak i četní ambulantní specialisté z oborů plicní, alergologie a gastroenterologie. Celkem se akce zúčastnilo více než 30 lékařů.
O čem se na semináři mluvilo?
Prvním přednášejícím byl Dott. Andrea Santoni z vestibulologické ambulance v Římě, který vysvětlil podstatu stabilometrického vyšetření pomocí stabilometrické plošiny Euroclinic (používané na našem pracovišti). Následně MUDr. Renata Taimrová představila Restech 24hodinovou orofaryngeální pH metrii – inovativní minimálně zátěžovou metodu používanou v diagnostice mimojícnového refluxu. FortMedica patří do skupiny čtyř ORL pracovišť v ČR, která jsou certifikována k provádění tohoto vyšetření.
Třetí přednáška se týkala rinomanometrie, tedy vyšetření používaného k zjišťování průchodnosti nosní. Princip vysvětlil pomocí instruktážního videa Ing. Paolo Petrelli (Euroclinic, Imola, Itálie).
Ve své další přednášce se MUDr. Taimrová věnovala moderním endoskopickým technikám vyšetřování hrtanu a hltanu. Na reálných případech ukázala limity vyšetření staršími typy endoskopů a jako alternativu představila moderní videolaryngostroboskopii s chip-on-the-tip technologií (tj. minikamera je umístěna přímo na konci endoskopu). Dále představila endoskopické vyšetření s NBI technologií (narrow band imaging), tj. vyšetření sliznic dýchacích a polykacích cest ve filtrovaném světle. Toto vyšetření je zvláště přínosné pro včasnou diagnostiku nádorového bujení. Poslední představenou metodou bylo FEES – funkční endoskopické hodnocení polykání, tj. vyšetření objasňující příčinu některých polykacích obtíží. Všechny zmiňované metody používáme ve FortMedica.
Primář MUDr. Tomáš Fořt ve své přednášce srovnával různé metody adenotomie (odstranění nosní mandle). Studené techniky jsou klasická kyreta nebo shaver, mezi teplé techniky řadíme především plazmovou koblaci a laserem asistovanou kyretáž nosní mandle. Na našem oddělení jednodenní chirurgie jsme od roku 2004 provedli více než 11 000 operací nosní mandle, z toho zhruba 8000 laserem asistovaných a 3000 plazmovou koblací, kterou na základě velmi pozitivních zkušeností v současné době upřednostňujeme.
Modřanské odpoledne uzavřela poslední přednáškou MUDr. Taimrová, tentokrát na téma vyšetřování krku ultrazvukem. Tato metoda je vynikající screeningové vyšetření v diagnostice různých zduření na krku (uzliny, slinné žlázy, štítná žlázy, tukové nádory apod.). Ultrasonografie jako zobrazovací metoda na rozdíl od rentgenu a CT nezatěžuje pacienta rentgenovým zářením. Z tohoto důvodu je možné ji neomezeně opakovat a bezpečně použít i u dětských pacientů.
Jednalo se v pořadí již o sedmý odborný seminář organizovaný společností FortMedica. Vzdělávací akce byla pořádaná dle Stavovského předpisu ČLK č. 16 a byla ohodnocena 2 kredity. Odborným garantem semináře byl As. MUDr. Daniel Groh, Ph.D.
Zde si můžete prohlédnout celou fotogalerii:
Upozornění: Informace obsažené v tomto článku jsou platné ke dni publikování. V průběhu času se mohou změnit. Aktuální informace vám poskytne vždy náš personál osobně nebo na telefonu/mailu. Děkujeme za pochopení.