Kosmetické operace

Rhinoseptoplastika (plastická operace nosu a nosní přepážky)

Septorinoplastika (rinoseptoplastika) je indikovaná u všech tvarových odchylek nosu a vybočenin nosní přepážky jak poúrazových, tak vrozených. Vybočená nosní přepážka způsobuje špatnou nosní průchodnost, horší filtraci vdechovaného vzduchu, recidivující záněty dutin, chrápání a v některých případech i kosmetický defekt. Při operaci se plasticky modeluje nosní přepážka a osteotomem se nařezává nosní skelet. Někdy se výkon doplní o laserovou mukotomii. Existují dvě techniky rhinoseptoplastiky. Při zavřené technice je operační řez veden ve vchodu nosním, při otevřené technice je nutný malý nářez nosní kolumely, který však není kosmeticky patrný. Na závěr se vloží do nosních průchodů šetrná nosní tamponáda s antibiotickou mastí a zevně se nos kryje dlahou, která zůstává 14 dní. Pobyt na operačním sále trvá 1-3 hodiny podle závažnosti defektu. Rinoseptoplastikou také kosmeticky upravujeme hrbolatý, orlí nebo sedlovitý nos.

Plastická operace rhinophymy (zbytnělé tkáně na špičce nosu)

Rhinophyma (rinofyma) je chronické onemocnění špičky nosu a nosního hřbetu zbytněním sebaceozních žlázek, tvořících kožní maz. Hypertrofie někdy vede až k nežádoucímu zduření nosu a je kosmeticky těžko snášená pacienty, přitom řešení je velice snadné. Operace rhinophymy spočívá v šetrném odříznutí zbytnělé tkáně většinou radiofrekvenčním kauterem nebo laserem. Operaci provádíme v lokální anestezii nebo v intravenozní (vnitrožilní) analgosedaci. Zákrok trvá 30-60 minut podle rozsahu zbytnělé tkáně. Upozorňujeme, že hojení trvá přibližně 3-6 týdnů a jsou nutné časté převazy (většinou obden). Nejvhodnějším obdobím pro operaci rinofymy je podzim a zima, kdy pacient není vystavován nadměrnému slunečnímu záření.

Otoplastika (plastická operace odstátých ušních boltců)

V celkové nebo lokální anestezii modelujeme odstávající ušní boltce. Při otoplastice se provádí kožní řez za ušním boltcem. Modelace ušní chrupavky se provádí nářezy, broušením, event. vytnutím části chrupavky. Poté se chrupavka i kůže sešije vstřebatelnými stehy. Po operaci je rána sterilně zakryta, obvaz je obvykle odstraněn do týdne po operaci. Po otoplastice je nutné nosit minimálně 6 týdnů čelenku, proto ho nedoporučujeme dělat v letních měsících. Nově operace ušních boltců hradí pojišťovny VZP a 211.

Laserové odstranění žilek v obličeji

Laserovým vláknem zatavujeme rozšířené cévky na obličeji.

Odstranění defektů na kůži a sliznici

Patologická tkáň kožní nebo slizniční může působit krvácivé poruchy v místě léze, může zvětšovat svůj objem, a pokud nebude excidována, nelze s jistotou zjistit, jaké je histologické povahy. Nález je odstraněn chirurgicky nebo laserem a kůže je zpět adaptována podkožními a kožními stehy. Krvácení je stavěno koagulací nebo laserem. Odoperovaná tkáň se následně posílá na histologické vyšetření pro zjištění povahy.

Tímto způsobem operujeme:

  • atheromy (zanícené mazové žlázky)
  • fibromy (kožní útvary)
  • papilomy (nezhoubné nádory na sliznici)
  • lipomy (nezhoubné nádory tvořené tukovými buňkami)
  • uzliny
  • veruky (bradavice a bradavičnaté výrůstky)
  • pigmentové névy
  • fistuly/píštěly (nepřirozené kanálkovité propojení mezi orgány, cévami, nebo i ven na kůži)
  • a jiné podezřelé útvary
FortMedica ORL MUDr. Tomáš Fořt

prim. MUDr. Tomáš Fořt

Odborný garant
FortMedica prim. MUDr. Radim Kaňa, Ph.D.

prim. MUDr. Radim Kaňa​, Ph.D.

Odborný garant

Zdravotní pojišťovny

V současnosti spolupracujeme s těmito pojišťovnami:

VZP (111)
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201)
OZP (207)
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)
Zdravotní pojišťovna MV ČR (211)
Revírní bratrská pojišťovna (213)
Cigna
Bupa
Allianz Worldwide
Aetna
David Shield