Operace v dutině ústní, hltanu a hrtanu

Laserová nebo plasmová tonsilotomie (částečné odstranění krčních mandlí)

Zvětšené krční mandle způsobují chrápání a spánkové poruchy dýchání u dětí, které negativně ovlivňují vývoj a prospívání dítěte. Redukcí objemu krčních tonsil laserem nebo plazmou se zlepší průchodnost dýchacích a polykacích cest. U dětí, které chrápou nebo mají výskyt tzv. apnoických pauziček, doporučujeme jen částečné odstranění krčních mandlí laserem nebo plasmou. Krční mandle mají velký význam pro imunitu dítěte a není nutno je odstraňovat celé. Výjimku tvoří recidivující anginy, kde doporučujeme odstranění celých mandlí (tonsilektomii). Tonsilotomii prodávádíme na naší klinice jednodenní chirurgie v Modřanech, tonsilektomii je ale nutné provést za hospitalizace v nemocnici, konkrétně na ORL oddělení VFN na Karlově náměstí nebo na ORL klinice FN v Motole, kde je pacient hospitalizován na 3-5 dní.

Laserová frenulektomie (odstranění podjazykových a horních retních uzdiček)

Tento výkon u dětí zpravidla indikuje logoped při špatné výslovnosti nebo laktační poradkyně při špatném sání kojenců. Uzdičky mohou způsobovat i stomatologické problémy a obtíže při polykání. Uzdičky odpařujeme diodovým laserem v celkové inhalační anestezii. Více přirostlé uzdičky též odstraňujeme klasicky vyříznutím skalpelem. Frenulektomie trvá cca 10 minut, na pooperačním sále pacient zůstává 1-2 hodiny. 

Laserová nebo plasmová kryptolýza (odstranění čepů na krčních mandlích)

Čepy v krčních mandlích způsobují lokální drobné záněty a zápach. Po vyčerpání konzervativních metod jako je kloktání, výplachy nebo imunostimulační terapie doporučujeme jejich zahlazení laserem nebo plasmou. Tonsily se zahladí o cca 10-20 %, čímž se odstraní dutiny s čepy. Zbytek tonsily se v lůžku ponechá jako důležitá součást imunitního systému. Zahlazené krční mandle jsou pak naprosto funkční jako doposud a již nezadržují zbytky potravy a epitelie. Kryptolýza je prováděna v celkové anestezii a trvá cca 20 minut.

Odstranění některých příčin chrápání

Zvětšený čípek, tonsily, eventuálně vlající měkké patro způsobují chrápání a výskyt apnoických pauz. V průběhu těchto pauz se mozek a důležité orgány zásobují nedostatečně okysličenou krví a zvyšuje se riziko cévních mozkových příhod a infarktu myokardu. Stav způsobuje denní spavost a podílí se na únavovém syndromu. Laserová uvulopalatopharyngoplastika (LAUPP) spočívá v odstranění zbytnělého čípku na měkkém patře v dutině ústní, který může způsobovat chrápání. Zákrok se provádí v lokální či celkové anestezii. Dalším možností je radiofrekvenční somnoplastika, při které se použitím radiofrekvenční ablace napichuje měkké patro. Následné jizvení ho pak posílí, což zamezuje vibracím způsobujícím chrápání. Nabízíme i operaci plasmovou koblací. Před operací je nutné vyšetření ve spánkové poradně, to je také možné na našem pracovišti.

Mikrolaryngoskopie (operace hlasivek)

Jedná se o mikroskopické odstranění nezhoubných útvarů na hlasivkách, jako jsou uzlíky, polypy či cysty, eventuálně se k zákroku přistupuje při otoku hlasivek. Patologické stavy hlasivek můžou být benigní nebo maligní povahy. Abychom to zjistili, musíme provést excizi léze v celkové anestezii. Tyto léze způsobují chrapot, škrábání v krku, event. krvácení z dýchacích cest nebo poruchy polykání. Při mikrolaryngoskopii se do dutiny ústní a hrtanu zavede speciální tubus, kterým pod kontrolou mikroskopu odstraňujeme útvary na hlasivkách nebo v jejich okolí, event. injektujeme léky do hlasivek. Zákrok trvá do 1 hodiny a je prováděn v celkové anestezii.

FortMedica ORL MUDr. Tomáš Fořt

prim. MUDr. Tomáš Fořt

Odborný garant
FortMedica ORL MUDr. Vladimír Prokop

MUDr. Vladimír Prokop

Odborný garant
FortMedica ORL As. MUDr. Daniel Groh, Ph.D.

As. MUDr. Daniel Groh, Ph.D.

Odborný garant

Zdravotní pojišťovny

V současnosti spolupracujeme s těmito pojišťovnami:

VZP (111)
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201)
OZP (207)
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)
Zdravotní pojišťovna MV ČR (211)
Revírní bratrská pojišťovna (213)
Cigna
Bupa
Allianz Worldwide
Aetna
David Shield