Rinoseptoplastika
(Rinoplastika + Septoplastika)
Co znamená rinoseptoplastika?
Rinoseptoplastika nebo také septorinoplastika je plastická operace zevního nosu a nosní přepážky. Rinoseptoplastika je považována za jednu z nejkomplikovanějších plastických operací, což je dáno velkou estetickou hodnotou nosu, jeho komplikovanou anatomií a navíc unikátností každého nosu. Při této operaci se vyrovnává deformovaná nosní přepážka a mění se vzhled zevního nosu. Rinoseptoplastika spojuje estetickou rinoplastiku a funkční septoplastiku do jednoho celku. Pacient nemusí zbytečně podstoupit dvě operace v celkové anestesii se všemi s tím souvisejícími riziky, diskomfortem a pracovní neschopností. Těžší deformity zevního nosu totiž bývají často spojeny s deviacemi nosní přepážky, jejichž důsledkem je významné omezení dýchání nosem. Na druhou stranu je mobilizace a repozice nebo rekonstrukce nosního septa nezbytným předpokladem pro úspěšnou korekci deformit zevního nosu. V indikovaných případech doplňujeme rinoseptoplastiku o laserovou nebo radiofrekvenční redukci objemu dolních skořep (mukotomie, turbinoplastika), která může dále přispět ke zlepšení nosní průchodnosti.
V jakých případech je rinoseptoplastika doporučovaná?
Rinoseptoplastika je indikována u pacientů, kteří mají kombinaci estetické deformity nosu (skolióza nosní, orlí nos, sedlovitý nos apod.) a vybočené nosní přepážky. Tyto poruchy jsou buď vrozené nebo získané (např. poúrazové, vč. porodního traumatu). Přibližně 75 % bělochů nemá nosní přepážku ve střední rovině, nicméně jen část těchto deformit je spojena s funkčními obtížemi. Bohužel se stále častěji setkáváme i s pacienty, u nichž je deformita zevního nosu či nosní přepážky způsobena předchozí operací, kdy byla upřednostněna estetická stránka operačního výkonu na úkor funkční.
Rinoseptoplastiku lze provést i u pacientů, kteří v minulosti užívali šňupací drogy, například kokain. Tito lidé mívají často perforaci nosní přepážky, v závažnějších případech dochází k destrukci chrupavčitého skeletu zevního nosu, zevní stěny nosní a tvrdého patra. O rekonstrukci nosního skeletu je možné se pokusit až poté, co pacient ukončí užívání drogy, zaléčí zánětlivé změny a dojde ke stabilizaci stavu. Ve většině případů je nutné pro rekonstrukci použít chrupavčité, případně kompozitní (kombinované s kůží) štěpy odebrané z ušních boltců nebo ze žebra pacienta. Využití slizničních laloků pro obnovu normální sliznice je nezbytností.
Doporučení k operaci obvykle dává buď ambulantní specialista v oboru otorinolaryngologie nebo praktický lékař. Na nezávaznou předoperační konzultaci můžete přijít na naše pracoviště i bez doporučení.
Jaké důsledky mohou mít nosní deviace?
Deviace nosní přepážky vede v první řadě k jednostranné nebo oboustranné poruše nosní průchodnosti. V souvislosti s tím jsou narušeny i další fyziologické funkce nosu, mezi něž patří zvlhčování, ohřívání a čištění vdechovaného vzduchu. Proudění vzduchu v místech patologických zúžení vedou ke změnám nosní sliznice a stagnaci sekretu, která může být doprovázena tvorbou krust a pocitem sucha v nose. V některých případech si pacienti stěžují na opakované bolesti či pocity tlaku v hlavě, případně poruchy čichu. Přechod na dýchání ústy, které je přirozené jen krátkodobě za určitých okolností, například při námaze, má negativní vliv na hltan a dolní cesty dýchací. Může vést ke zhoršení kvality spánku a tím celkové výkonnosti.
V jakém věku je vhodné septorinoplastiku podstoupit?
Operační výkon by se měl ideálně provést až po ukončení růstu v pubertě. Orientační věková hranice u žen je 16-18 let, u mužů 18-20 let. V indikovaných případech (těžké deformity nosní přepážky, akutní traumata, hematom nebo absces přepážky) je možné operovat i v dětském věku. Je však nezbytné dodržovat určitá pravidla, a pokud je to možné, být maximálně konzervativní. Pokud je nezbytné částečné odstranění chrupavky, je nutné odebranou tkáň reimplantovat či nahradit vhodným štěpem (ušní nebo žeberní chrupavka), jinak hrozí riziko porušení vývoje zevního nosu a střední části obličeje.
Horní věková hranice se v posledních letech podstatně zvýšila, výjimkou nejsou operace u šedesátiletých i starších pacientů. Tzv. „aging nose“ se stává samostatnou kapitolou jak v odborných publikacích, tak na odborných symposiích. I zde je nutné velmi pečlivě zvážit indikaci k operaci a její přínos pro pacienta ve vztahu k možným rizikům.
Jak probíhá operace?
Operace se provádí ve většině případů v celkové anestezii. Po uvedení pacienta do spánku se zavede do dýchacích cest intubační rourka. Poté se speciálními nástroji modeluje nosní přepážka a skelet zevního nosu. Existují dvě techniky výkonu. Při zavřené technice jsou operační řezy vedeny pouze v předsíni dutiny nosní (vestibulum nasi) a na nosní přepážce uvnitř nosní dutiny, při otevřené technice je nutný malý nářez nosní kolumely (kožní přepážka mezi nosními vchody). Drobná jizva je v naprosté většině případů kosmeticky nenápadná. Obliba otevřené metody v posledních 20 letech výrazně vzrostla, protože zajišťuje podstatně lepší přehled a přístup ke všem důležitým anatomickým strukturám a umožňuje realizaci náročných úkonů a preciznější rekonstrukci.
Na závěr se na nosní přepážku fixují vnitřní dlahy (intranazální splinty), které zajišťují její stabilizaci v prvních dnech po operaci. Poté se do nosní dutiny vkládá šetrná nosní tamponáda a zevně se nos kryje dlahou (sádrová, kovová, plastová), která se běžně ponechává po dobu 10-14 dnů. Pobyt na operačním sále trvá 1-3 hodiny v závislosti na rozsahu deformity nosního skeletu. Poté následuje převoz na pooperační pokoj, kde jsou monitorovány životní funkce pacienta po dobu 2-4 hodin. Po delších a komplikovanějších operačních výkonech je možné zajistit přespání na klinice do druhého dne.
Co můžete očekávat po operaci?
Po úplném zhojení by mělo dojít ke zlepšení nosní průchodnosti a vzhledu nosu. Pro pacienta jsou nejnáročnější první dva dny po operaci, kdy je nosní dutina vyplněna nosní tamponádou a dýchání je možné pouze ústy. I po odstranění tamponády je dýchání nosem omezené kvůli otokům a přítomnosti hlenu často s příměsí krve. Prakticky vždy je nutné počítat s otoky očních víček a krevních podlitin v oblasti nosu, které u většiny pacientů vymizí do dvou týdnů od operace. Nos je vhodné proplachovat solnými roztoky a opatrně čistit.
Na první kontrolu po operaci je nutné přijít za 2-3 dny. Další kontrola je standardně za 1-2 týdny po operaci. Pacient obvykle zůstává v domácím ošetření dva až tři týdny do stabilizace stavu, poté je možný návrat do zaměstnání. Délka pracovní neschopnosti se liší v závislosti na charakteru pracovní činnosti. U těžší fyzické práce, práce v prašném prostředí nebo s chemickými látkami je nutné počítat s delší pracovní neschopností. V každém případě je nezbytné fyzickou zátěž zvyšovat postupně a nic nepřehánět.
Za jak dlouho je možné posoudit estetický a funkční efekt rinoseptoplastiky?
Kosmetický efekt lze spolehlivě hodnotit až po plném zhojení, které trvá několik měsíců. Pooperační změny na nosním skeletu lze u některých pacientů pozorovat i po několika letech. Je důležité si uvědomit, že pooperační hojení nelze zásadním způsobem ovlivnit a i po dokonale provedené operaci se mohou vyskytnout jak časné (krvácení, otoky, záněty, nekrózy apod.) tak pozdní komplikace (perforace nosní přepážky, opětovné vybočení nosu, pokles nosního hřbetu, nerovnosti nosního hřbetu, deformity nosního hrotu apod.). Případnou reoperaci je vhodné provádět v naprosté většině případů s minimálním odstupem několika měsíců až jednoho roku, kdy je záruka kompletního zhojení operovaných struktur.
K řešení nosních deformit vždy přistupujeme komplexně, hlavním cílem všech operací je skloubení funkční a estetické složky operačního výkonu do jednoho celku – rinoseptoplastiky (septorinoplastiky) a vytvoření správně fungujícího nosu normálního tvaru. Nikdy neupřednostňujeme estetický výsledek operace nosu před obnovením jeho správné funkce.
Naši operatéři
prim. MUDr. Radim Kaňa, Ph.D.
Primář ORL oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se již přes 15 let účastní kurzů septorinoplastiky po celém světě. Za svou kariéru provedl více než 3500 operací nosu, z toho zhruba 1000 rinoseptoplastik. V České republice patří ke špičkám v oboru.
prim. MUDr. Tomáš Fořt
Zakladatel a primář FortMedica se specializuje na operace plasmovou koblací, často ale také provádí septoplastiku a má za sebou několik kurzů septo i rinoplastiky. Ručí za kvalitu poskytovaných služeb na všech pobočkách FortMedica.
Ukázky operací
Reference našich klientů
Jak se můžete objednat?
Rinoseptoplastiku provádíme na pobočce v Modřanech. Před operací pacient podstoupí předoperační vyšetření, na kterém s lékařem zkonzultují vhodnost zákroku a případné varianty. Objednejte se, prosím, na čísle +420 720 028 820.
Operace běžně stojí mezi 25 000 – 45 000 Kč v závislosti na délce a komplikovanosti zákroku. Přesná cena se stanovuje až po osobní konzultaci s operatérem. Tato konzultace je pro klienty českých zdravotních pojišťoven zdarma.
Doporučujeme Vám také podívat se do sekce Dokumenty, kde najdete všechny dokumenty potřebné před výkonem operace.
Kontaktujte nás
V případě jakýchkoli dodatečných dotazů týkajících se operačního výkonu může pacient kontaktovat lékaře telefonicky na č. +420 720 028 820 nebo evt. navštívit osobně ambulanci FortMedica po předchozí telefonické dohodě.
Zdravotní pojišťovny
V současnosti spolupracujeme s těmito pojišťovnami: