Od roku 1999 je 16. duben vyhlášen Světovým dnem hlasu. Hlavní myšlenkou tohoto dne je připomenout důležitost zdravého hlasu v našem životě a šířit osvětu týkající se správné péče a prevence hlas ovlivňujících onemocnění.
Věděli jste, že:
- ve vyspělých zemích se většinou více lidí živí hlasem než rukama?
- ještě v předrenesančním období si lidé mysleli, že „hlas je vysílán srdcem“?
- ženy vysloví průměrně přibližně 8000 slov denně a muži 3000 denně?
- hlasivky kojence měří pouze 6 mm, dospělé ženy mezi 12 a 22 mm a dospělého muže mezi 17 a 30 mm?
- rozlišujeme „falešné“ a „pravé“ hlasivkové řasy?
- frekvence lidského hlasu se pohybuje v rozmezí mezi 60 a 7000 Hz?
- mnoho svalů, které se zapojují při polykání, se také účastní tvorby hlasu? Při mluvení využíváme 72 svalů!
- tekutiny, které pijeme, abychom dostatečně zavodňovali naše tělo, nezvlhčují povrch hlasivek přímo? Kdyby se tak stalo, tak se rozkašleme.
- šeptání naše hlasivky ve skutečnosti více namáhá?
- maximální fonační čas (MPT, Maximum Phonation Time) je průměrná doba, po kterou je jedinec schopen na jeden nádech udržet souvislý tón v pohodlné výšce a dostatečné hlasitosti? U zdravého člověka je to 15 sekund.
- problémy s hlasem mívají většinou mnohočetné příčiny? Není-li dodržována správná životospráva a léčena ostatní onemocnění, tak i při správné technice tvorby hlasu (dýchání, uzávěr a vibrace hlasivek a rezonance) může vzniknout hlasový problém.
- i správné držení těla (dokonce někdy např. i ploché nohy) má vliv na správnou tvorbu hlasu?
- mít chrapot déle než 3 týdny není normální? Může to být i časným projevem nádorového nebo jiného, např. neurologického onemocnění.
- opakované pokašlávání způsobuje mikroskopická poranění na sliznici hlasivek a zhoršuje kvalitu hlasu?
- „knedlík v krku“ není ve skutečnosti „houskový či bramborový“, ale je to pocit cizího tělesa nebo tlaku v krku, který, trvá-li dlouhodobě, by měl pacienta také přivést k ORL lékaři?
- mimojícnová forma refluxu – návratu žaludečních šťáv může mít souvislost s poruchami hlasu a dlouhodobým kašlem?
- zhoršené dýchání nosem (např. kvůli alergii) ovlivňuje správnou tvorbu hlasu?
- dobrý sluch je nedílnou součástí hlasové komunikace?
Je důležité vědět, že hlasivky jsou uloženy hluboko v hrtanu a k jejich podrobnému vyšetření a včasnému odhalení i závažnějších onemocnění většinou nestačí jen zběžné základní ORL vyšetření. V dnešní době jsou již na specializovaných pracovištích k dispozici vysoce kvalitní zobrazovací vyšetřovací systémy včetně použití úzkopásmového zobrazení (NBI) k odhalení časných nádorových změn na sliznici.
Laryngologická poradna ve FortMedica poskytuje komplexní péči pacientům všech věkových kategorií (a všech profesí) s poruchami hlasu, polykání, chronickým kašlem, alergiemi, s poruchami souvisejícími s mimojícnovým refluxem apod. V roce 2021 je mottem Světového dne hlasu „One World, Many Voices“, tedy „Jeden svět, Mnoho hlasů“.
Tým laryngologické ambulance pod vedením MUDr. R.Taimrové se připojil k celosvětovému projektu organizovanému Medical Voice Center Hamburg a přidal pět jedinečných hlasů s gratulací.
Děkujeme MUDr. Renatě Taimrové za zpracování zajímavých informací a podílení se na celosvětovém projektu!
Upozornění: Informace obsažené v tomto článku jsou platné ke dni publikování. V průběhu času se mohou změnit. Aktuální informace vám poskytne vždy náš personál osobně nebo na telefonu/mailu. Děkujeme za pochopení.