Míváte pocity zmatenosti nebo potíže s pohybovou koordinací? Příčiny těchto stavů můžou být různé a jednou z nich je závrať. V tomto článku si toto onemocnění rozebereme, takže pokud vás zajímá, čím se závrať vyznačuje nebo jaké existují druhy, čtěte dál!
Pojem závrať (vertigo) označuje subjektivní iluze pohybu vlastního těla nebo okolí, vjem narušené rovnováhy a orientace v prostoru. Tento stav bývá často doprovázen nevolností, zvracením, pocením, bledostí aj.
Podle místa postižení rozlišujeme periferní vestibulární syndrom, kdy závratě jsou vyvolané narušením labyrintu vnitřního ucha nebo rovnovážného nervu, a centrální vestibulární syndrom, vznikající při afekcích mozečku nebo mozkového kmene. Oba syndromy se liší svými projevy, intenzitou a trváním závratí i doprovodnými příznaky. První zmíněnou skupinu onemocnění má na starosti ORL lékař, bývají spojeny s poruchou sluchu a patří mezi ně např. Ménièrova choroba a benigní paroxysmální polohové vertigo. Druhou skupinou se zabývá neurolog a jejími zástupci jsou např. nádorová onemocnění mozečku, infarkt mozkového kmene nebo roztroušená skleróza.
Motání hlavy nemusí hned znamenat závrať
Je důležité odlišit závrať od jiných nespecifických potíží jako jsou stavy slabosti, zmatenosti, pocit na omdlení, mlhavé vidění, nejistá chůze, porušená koordinace pohybů apod. Tyto obtíže mohou vznikat na podkladě postižení krční páteře, jako nežádoucí účinek léčiv, při nízké hladině glukózy v krvi (hypoglykémie), při nízkém nebo naopak příliš vysokém krevním tlaku (hypotenze nebo hypertenze), při intoxikaci alkoholem a další.
Pro určení příčiny závrativých stavů je nutné blíže specifikovat a podrobně popsat danou situaci. Pro lékaře jsou zásadní tyto informace:
- co závrať vyvolalo, zda předcházel pohyb těla nebo hlavy
- zda byl začátek rychlý nebo pozvolný
- jaký byl průběh (konstantní nebo kolísavý, zhoršující nebo zlepšující se)
- zda byly přítomny doprovodné příznaky jako zvracení apod. nebo porucha sluchu
- jak dlouho obtíže trvaly
- co pomohlo k odeznění závrati
- zda jste utrpěli v nedávné době trauma hlavy
- trpí někdo v rodině podobnými závratěmi
Jak závrať léčit?
Závrativé stavy patří mezi velmi časté důvody návštěvy lékaře. Vyskytují se především v dospělosti a ve stáří, ačkoli mohou postihnut osoby všech věkových kategorií. Výrazně omezují život pacienta, a proto vyžadují neodkladnou péči. Velká většina závratí se dá řešit cvičením a rehabilitacemi. Ustupuje se od farmakologické léčby, neboť ta obchází výborné kompenzační schopnosti lidského mozku.
Pokud míváte pocity závrativých stavů, objednejte se na specializované vyšetření na naší kliniku v Modřanech na tel. +420 725 828 068. V naší nové ordinaci máme speciální přístroje na vyšetřování závrativých stavů od italské firmy Euroclinic, jedná se o tak zvanou posturografickou plošinu a funkční test na závratě. Jsou to ojedinělé přístroje zlepšující diagnostiku a terapii Ménièrovy nemoci a jiných typů závratí.