V reakci na výskyt prvních případů nakažení novým typem koronaviru v České republice vám přinášíme shrnutí informací, jak se proti nakažení bránit a jak co nejlépe zabránit šíření viru, pokud jste se nedávno vrátili z některé z postižených oblastí. Snad nejdůležitější radou je zachovat klid a nepodléhat panice, protože zbrklé jednání by mohlo ohrozit bezpečnost vás nebo vašich blízkých.
Jak se bránit proti nakažení
Člověk by měl postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění (např. chřipce):
- vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
- dodržovat základní hygienická pravidla (mýt si ruce mýdlem, používat dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem)
- na veřejnosti nosit respirátor s označením FFP3
- nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
- dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem (nikoliv rukou – kapénky se pak mohou přenést dál), příp. používat ústenku.
V čekárnách FortMedica Modřany jsou nainstalované dispenzory na dezinfekci rukou. Doporučujeme pacientům jejich pravidelné používání při návštěvách našich ordinací. Důsledná hygiena rukou je jedním z hlavních a účinných opatření proti šíření kapénkových infekcí.
Jak bránit šíření viru, pokud jste přicestovali z postižených oblastí
Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách prosí všechny občany, kteří se nyní vrací z oblastí Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby po příjezdu zůstali doma a TELEFONICKY kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se. Lékař – epidemiolog příslušné hygienické stanice pak rozhodne o dalším postupu.
Cestovatele, kteří pobývali v regionech s výskytem koronaviru v období od poloviny ledna 2020, MZ nabádá, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav. Zejména se mají zaměřit na příznaky počínajícího respiračního onemocnění, jako je horečka nad 38 °C a dýchací obtíže. V případě výskytu uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí.
Pokud máte podezření na nákazu koronavirem (máte příznaky a byl jste v zasažené oblasti), prosíme, nechoďte do ordinace lékaře, ale telefonicky ho kontaktujte!
Kdo vám může poskytnout další informace?
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, jsou k dispozici nonstop infolinky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 a 725 191 367.
Doporučujeme také sledovat aktuální zpravodajství, např. na stránkách ČT24.
Zdroje:
http://www.szu.cz/tema/prevence/doporuceni-pro-cestovatele-epidemie-vyvolana-novym-typem-1
http://www.mzcr.cz/dokumenty/doporuceni-ministerstva-zdravotnictvi-obcanum-cr-a-dalsim-osobam-prijizdejicim-z_18589_114_1.html
Náhledový obrázek: https://edition.cnn.com/2020/01/20/health/what-is-coronavirus-explained/index.html
Upozornění: Informace obsažené v tomto článku jsou platné ke dni publikování. V průběhu času se mohou změnit. Aktuální informace vám poskytne vždy náš personál osobně nebo na telefonu/mailu. Děkujeme za pochopení.