Tento rok jsme na pracovišti FortMedica Modřany rozšířili stávající vybavení vyšetřovací jednotky německé firmy Otopront o přístroj na výplachy čepů v krčních mandlích a přístroj na vyplachování vedlejších dutin nosních. K čemu přesně tyto přístroje slouží a v jakých případech jsou tyto terapeutické metody vhodné?
Výplach chronických čepů z krčních mandlí
Čepy na tonsilách jsou drobné, hrudkovité útvary – někdy tvrdé, někdy mazlavé, ale vždy nepříjemné a zapáchající. Jedná se v podstatě o zbytky jídla a epitelií, které se inspisují neboli zahušťují v tzv. lakunárních kryptách (dutinkách v mandlích). I když chronické čepy nezpůsobují celkové onemocnění organismu ani angíny a nemusí obsahovat patogenní bakterie, mohou být pacientem velice nepříjemně vnímané. Způsobují totiž zápach z dutiny ústní a pocit cizího tělesa v krku, eventuálně i lokální drobné záněty.
Jaké jsou možnosti ošetření chronických čepů?
Definitivní terapie je možná pouze chirurgická (odstranění mandlí – tonzilektomie), což dnes ale není doporučováno z důvodu oslabení lokální imunity a následnému vzniku chronického zánětu horních cest dýchacích. Nejlepší je každodenní hygiena patrových tonsil (vytlačení nebo výplachy před zrcadlem). Výplachy se mohou provádět speciální rourkou, dezinfekčními roztoky nebo ústními vodami, pacienti také mohou kloktat odvarem z šalvěje po každém jídle.
Velmi účinná metoda je odborná laváž (výplach) tonsil ORL lékařem. To lze provádět prostou stříkačkou s kanylou, nicméně v současné době jsou již k dispozici sofistikované vakuové výplachové systémy. Na pracovištích FortMedica Modřany a Zelený pruh máme tento přístroj od německé společnosti Otopront a výplachy zde rutinně provádíme. Ošetření se provádí ambulantně bez nutnosti znecitlivění a není nutné se na ně objednávat. Výplach je nebolestivý, trvá několik minut a je vhodné opakování z počátku cca po 3 měsících, dále dle potřeby. Výplach se neprovádí v případě akutního onemocnění (např. angína). FortMedica je jedním z nemnoha pracovišť v České republice, který tento systém výplachu tonsil používají.
Po vyčerpání konzervativních metod (kloktání, výplachy) doporučujeme chirurgické zahlazení krypt v mandlích (tj. zmenšení jejich hloubky) laserem nebo plasmovou koblací. Zákrok se nazývá kryptolýza a provádí se také na oddělení jednodenní chirurgie ve FortMedica Modřany. Tonsily se zahladí o cca 10-20 %, čímž se odstraní dutiny s čepy. Zbytek tonsily se v lůžku ponechá jako důležitá součást imunitního systému. Zahlazené krční mandle jsou pak naprosto funkční jako doposud a již nezadržují zbytky potravy a epitelie (odloučených buněk). Kryptolýza je prováděna v celkové anestezii a trvá cca 20 minut. Je ale třeba říci, že tonsily mají schopnost během 2-6 let opět tvořit krypty, takže trvalý efekt tohoto zákroku nemusí být vždy úplný.
Výplach vedlejších dutin nosních
Druhým nově pořízeným přístrojem je výplachový systém pro vedlejší dutiny nosní (VDN). Výplachy se indikují při chronických zánětech VDN, po operaci nosních polypů nebo VDN, při chronických suchých rýmách s krustami, někdy i při akutním zánětu dutin. Výplach je prováděn v uzavřeném systému se souběžným odsáváním, což je pro pacienta hygienické a komfortní. K průplachům se používají nejčastěji solné roztoky, v indikovaných případech je možné použít dezinfekční roztok či roztok s antibiotikem. Ošetření trvá jen několik minut a není třeba se na ně objednávat. V současné době je FortMedica jediným ORL pracovištěm v České republice, které tento inovativní výplachový systém pro VDN od firmy Otopront používá.