Máte problémy s chrápáním? Stává se vám, že se probouzíte unavení? Vyčítá vám vaše drahá polovička, že se vedle vás špatně spí? A věděli jste, že chrápání opravdu není běžné a může jít o projev zdravotního problému? Na našich pobočkách v Modřanech a na Budějovické se na tyto problémy specializujeme. Naše spánková poradna se zabývá právě diagnostikou a léčbou poruch spánku, a to nejen běžného chrápání, ale i spánkovou obstrukční apnoe.
Zajímá vás, jak takové vyšetření probíhá? Co musíte pro toto vyšetření udělat? Nebo jaké konkrétní služby naše spánková laboratoř poskytuje?
Tento článek vám prozradí obecné informace jako jsou:
- co od vyšetření očekávat;
- co všechno se dá v laboratoři řešit;
- jak vyšetření probíhá;
- jak probíhá noční monitoring;
- jak dále pokračovat po diagnostice;
- jaké jsou možnosti řešení.
Naše spánková poradna a její služby
Naše spánková poradna se zaměřuje především na diagnostiku poruch spánku pomocí nočního monitorování polygrafem, léčbu syndromu obstrukční spánkové apnoe a redukci prostého chrápání.
Co to vlastně je spánková apnoe?
Jedná se o spánkovou poruchu, při které pacient přestává ve spánku dýchat. Těmto pacientům i několikrát za noc na různě dlouhé intervaly vynechává dech. Dýchací cesty se uzavřou anatomickou překážkou, a tím pádem pacient přestane dýchat. Do mozku je vyslán signál, že tělo nedýchá a ten začne reagovat. Náš mozek neumí reagovat jinak než tak, že tělo probudí, aby se opět nadechlo. Probuzení nemusíme ani vnímat, a proto ho označujeme jako mikroprobuzení. Jak často tato mikroprobuzení nastanou, to záleží jak silnou apnoe pacient trpí. U velmi těžkých případů se zástava dechu může odehrávat i v rámci desítek opakování během jedné hodiny. Pacienti se ráno často probouzejí velmi unavení, přestože mají pocit, že spali celou noc.
Jaké můžou být poruchy spánku a jaké jsou rizikové faktory pro vznik?
Spánkovou apnoe dělíme na tři základní typy:
- obstrukční – zde dochází k anatomické překážce, působí zde mechanická uzávěra dýchacích cest
- centrální – zde nalezneme příčinu v centrální nervové soustavě, mozek nevydává impulz dýchací soustavě
- kombinovanou – jedná se o kombinaci předchozích
Spánková apnoe se častěji projevuje u lidí, u kterých nalezneme například tyto rizikové faktory:
- vyšší nadváha až obezita;
- silnější obvod krku;
- zúžené dýchací cesty dědičným vlivem nebo u dětí zvětšenou nosní mandlí;
- kouření;
- mužská část populace trpí na spánkovou apnoi častěji než ženy.
Jak probíhá vyšetření ve spánkové poradně?
Na vyšetření do spánkové poradny se můžete buď objednat sami, s doporučením od jednoho z našich specialistů či jiných odborníků, nebo od vašeho praktického lékaře. Do této ambulance je potřeba se vždy předem objednat.
Ve spánkové poradně s vámi lékař nejprve vyplní dotazník, tzv. Epworthskou škálu spavosti – subjektivní hodnocení denní spavosti. Spánek přes den je totiž jeden z hlavních projevů obstrukční apnoe. Po vyplnění dotazníku a odebrání anamnézy vás lékař vyšetří a případně doporučí návaznou diagnostiku pomocí polygrafu. V tom případě je třeba se objednat na další termín do spánkové poradny.
Při této návštěvě lékař nejprve vysvětlí, jak se přístroj používá. Je potřeba, aby byl přístroj správně nastavený. Zde se vás bude pan doktor např. ptát, v kolik hodin půjdete přibližně do postele, aby věděl, na kdy má přístroj nastavit.
Nejprve vám pan doktor ukáže, jak nasadit pulsový oxymetr, který vám snímá tep po celou dobu měření.
Následně vás povede a ukáže, jak správně přidělat měřící přístroj na vaše tělo.
Zároveň vám pomůže nasadit hadičku na kontrolu vydechovaného vzduchu, která vede na kraj vašeho nosu.
Poté, co máte všechny jednotlivé komponenty nasazeny, se zapojí oxymetr a hadička na kontrolu vydechovaného vzduchu do měřícího přístroje. Jakmile si je pan doktor jistý, že jste seznámeni s užíváním, je vám přístroj vypůjčen domů přes noc, kde si za jeho pomoci monitorujete kvalitu svého spánku. Další den polygraf přinášíte zpět do naší ambulance.
Je důležité přinést ho již v dopoledních hodinách, aby se z něho stihly stáhnout data plně se nabil pro dalšího pacienta. Na základě dat, které přístroj zaznamená, lékař zjistí jednotlivé cykly spánku, hladinu kyslíku v krvi a nejdůležitější záznam AHI index (apnoe hypopnoe index), od tohoto indexu se nám odvíjí výsledný graf. Z tohoto grafu lékař vyhodnotí závažnost spánkové apnoe. Během několika dní se skrze telefonickou konzultaci s lékařem dozvídáte výsledky svého vyšetření. Na základě těchto výsledků lékař stanoví vaši diagnózu a léčba pokračuje dle jeho pokynů.
Jaké jsou možnosti léčby?
Odpověď na tuto otázku je velmi individuální. Záleží, jaká byla vaše diagnóza. Možnosti léčby jsou například:
- v lehčích případech se doporučují režimová opatření spojená se změnou životního stylu – omezení kouření, redukce váhy;
- léčba obstrukční spánkové apnoe, při které lze použít i manuální terapii, chirurgický postup nebo pomoc ortodontisty;
- operační zákroky pomocí laseru, radiofrekvenční ablací nebo plasmovou koblací, jako například plastika nosního septa, odstranění nosních polypů, redukce měkkých tkání (LAUPP) nebo stomatochirurgické operace;
- spánek s přístrojem Oniris, CPAP nebo APAP, který zajišťuje průchodnost horních dýchacích cest po celou dobu spánku a s trvalým tlakem vzduchu;
- následné doporučení do Institutu spánkové medicíny, kde při silné spánkové apnoi nastavují její léčbu a následně dlouhodobě kontrolují její účinky.
Jak se objednat?
Trápí vás obtíže spojené s chrápáním nebo s poruchami spánku? Pokud ano, neváhejte nás kontaktovat. Domluvte si návštěvu u jednoho z našich lékařů nebo přímo ve spánkové poradně u MUDr. Choudharyho nebo MUDr. Franekové. Pro objednání do Modřan volejte na tel. +420 725 828 068 a pro objednání na Budějovickou volejte na tel. +420 725 741 117. Od června 2022 se nám podařilo nasmlouvat kód pro vyšetření ve spánkové poradně u všech pojišťoven s výjimkou pojišťovny 213 a 333. Vyšetření je tedy klientům těchto pojišťoven plně hrazeno, je nutné ale uhradit jednorázový materiál, který pojišťovna nehradí.
Upozornění: Informace obsažené v tomto článku jsou platné ke dni publikování. V průběhu času se mohou změnit. Aktuální informace vám poskytne vždy náš personál osobně nebo na telefonu/mailu. Děkujeme za pochopení.